ВЧЕНІ ДОСЛІДИЛИ КОЗАЦЬКІ ПОХОВАННЯ У СТАРИХ КОДАКАХ

Під шаром ґрунту геофізичним аналізом було виявлено більш давні історичні пам’ятки

У Дніпропетровській ОДА було представлено результати досліджень козацьких поховань на околиці Кодацької фортеці у Старих Кодаках, повідомляє сайт Дніпропетровської обласної державної  адміністрації.  Дослідження старокодацького цвинтаря ініціювала громадська організація «Обласна рада ветеранів». Обласним коштом здійснили археологічні та геофізичні розвідки.

Науковці оцінили стан козацьких поховань та обговорили кроки які будуть направлені на збереження історичного пам’ятника.  

«Ще сто років тому у Старих Кодаках були залишки двох козацьких цвинтарів XVII та XVIII-XIX століть. До наших днів зберігся один – більш пізньої доби, – сказав начальник Дніпровської експедиції Охоронної археологічної служби України Дмитро Тесленко. – Ми провели візуальні обстеження, фотографували з дрона. Побаченим були вражені. На території цвинтаря пасуть корів, трапляються акти вандалізму. Про це «кажуть» спотворені хрести. Історичну пам’ятку необхідно зберегти. Для цього, насамперед, огородити її».

Під час геофізичної розвідки території козацьких поховань, під шарами ґрунту, було виявлено й значно древніші історичні руїни які потребують ретельного дослідження науковою спільнотою.  

«При огляді території старокодацького кладовища дійшли до глибини 20 м. Виявили там стародавні руїни, яким десятки, а можливо, й сотні тисяч років. Ці відбитки діяльності давніх цивілізацій потребують ретельного вивчення. Зараз ми лише трохи відчинили двері у складний світ і знаходимося на порозі нових відкриттів», – розповів фахівець-геофізик Ярослав Бондаренко. 

Для збереження історичного комплексу та підвищення інтересу до нього як серед громадян, так і іноземців, представники громадських організацій висловили ідею створити заповідник, а Старі Кодаки внести у туристичні маршрути. 

 «Маємо шанувати історичні пам’ятки. Хочемо зробити Старі Кодаки туристичним центром. Кодацьку фортецю та козацький цвинтар об’єднати у меморіальний комплекс. Це місце – символ героїки наших пращурів. Його треба зберегти для нащадків», – зазначив голова громадської ради при Дніпропетровській ОДА Віктор Кучинський.