[:ua]«Potters Bar», вкрадені мільйони українців та зв’язок з Євробаченням[:]

Британська компанія допомогла колу наближених до екс-президента України отримати прибуток від минулорічного пісенного конкурсу "Євробачення". Щонайменше 1,2 мільярда фунтів стерлінгів було проведено через компанії, зареєстровані за однією і тією ж адресою, що і Potters Bar.

[:ua]

Київський виставковий центр у якому відбувалось “Євробачення” належить компанії, зареєстрованій у Хертфордширі (Велика Британія) , – повідомляє «BBC».

Конгресно-виставковий центр «Парковий», стильна, модерна  будівля у центрі Києва, був місцем проведення офіційної вечірки міжнародного конкурсу. Учасники та їхні родини з усього континенту танцювали та пили до світанку на даху з вражаючими видами на Дніпро.

Українська фірма, котра володіє будівлею КВ “Парковий”, належить британській компанії “Fineroad Business LLP”, що зареєстрована у Potters Bar. Ця компанія є партнером двох непрозорих фірм, зареєстрованих на острові Невіс на Карибських островах.

Згідно з документами, з якими ознайомилася програма «File on 4», прибуток осів у кишенях людей тісно пов’язаних з режимом екс-президента Віктора Януковича. Який чотири роки тому втік з України до Росії на тлі антикорупційних протестів на Майдані.

У 2017 році в українському суді з’явилися обґрунтовані підстави вважати, що і сама будівля КВ «Парковий» фінансувалася коштами, вкраденими з бюджету держави.

Генеральний прокурор України заявив, що, під час перебування на посаді, екс-президент Янукович та його партнери вкрали у держави 40 мільярдів доларів (29 мільярдів фунтів).

Зв’язок з «Potters Bar»

Дослідження британської «Transparency International» довело, що за адресою офісу “Potters Bar” зареєстровані більше 100-та компаній, задіяних у міжнародних схемах відмивання грошей. Здебільшого використовуючи «брудні гроші» з Росії та інших колишніх радянських держав.

«Працюючи з експертом з незаконних фінансових операцій Річардом Смітом та використовуючи злиті у пресу банківські данні, опубліковані  у межах «Проекту звітності з питань організованої злочинності та корупції», ми з’ясували, що 1,7 млрд. доларів було відмито через компанії, зареєстровані лише за цією адресою», – зазначають представники організації.

Більше мільярда могло бути відмито за допомогою аналогічної схеми, про яку зараз мало відомо.

Британські компанії «відіграють  роль координаторів глобальної корупції», – говорить Дункан Хеймс, директор з політичних питань британської Transparency International.

Нові правила прозорості

Переважна більшість компаній, на які звернуло увагу «BBC», вказує своїми співробітниками або членами інші компанії, що зареєстровані в офшорних зонах, таких як Сейшельські острови чи Беліз.

Але з червня 2016 року британські компанії зобов’язані назвати “осіб, що здійснюють контроль”(ОЗК).  Це мало допомогти розкрити реальних людей, що дійсно керують фірмами.

Втім антикорупційна організація Global Witness виявила, що мало не кожна десята компанія Великобританії досі не назвала “осіб, що здійснюють контроль” з британською реєстрацією.

Мюррей Ворзей, керівник кампанії Global Witness, каже, що “шокований великою кількістю” відсутніх даних, а більшість з тих, що є – ” неточні”. Він навів приклади “осіб, що здійснюють контроль”, яким за 300 років чи які народилися у майбутньому.

Результат пошуку зображень за запитом "Конгресно-виставковий центр «Парковий»"

Хто володіє «Парковим»?

Що стосується зареєстрованої у «Potters Bar» компанії «Fineroad Business» (яка володіє КВ «Парковий», що став своєрідним нічним клубом “Євробачення”), то у якості  “особи, що здійснює контроль” вона називає реальну людину. Це українець Сергій Московський, що вказав контактну адресу на сході України, недалеко від зони зіткнення.

Результат пошуку зображень за запитом "parkovy centre"

Пан Московський, який перебуває у Німеччині, спочатку розповів «BBC» про те, що він “ніколи не чув” про компанію Fineroad Business. Однак, пізніше підтвердив, що є її акціонером. Начебто через “комерційну конфіденційність” С.Московський не вказав, чим займається компанія і скільки він заплатив за свої акції.

За його словами він був впевнений, що компанія не брала участі у відмиванні грошей, але після розслідування, ще перевірить це питання. Зокрема представник Департаменту з питань стратегії розвитку бізнесу, енергетики та промисловості Британії заявив: “У Великобританії один із найпрозоріших та доступніших реєстрів компаній у світі”.

[:]