Очолити ДАБІ планує чиновниця, яка не виграла жодного конкурсу (розслідування)

Олена Костенко один із фігурантів безладу в питанні реформування ДАБІ. Зараз вона судиться проти Кабміну та Комісії з питань вищого корпусу державної служби. Третіми особами по справі проходять Державна архітектурно-будівельна інспекція України, Васильченко Юрій Миколайович та Державна інспекція містобудування України.

Костенко намагається оскаржити своє звільнення з посади голови ДАБІ від 13 березня 2020 року, яке вона очолювала з приставкою “в.о.” трохи більше трьох місяців з 27 грудня 2019 року. Вона навіть провела певну інформаційну компанію, аби сформувати імідж реформатора і борця з корупцією у, так би мовити, дуже корупційній установі.

Пересічному громадянину важко зрозуміти, що відбувається з реформуванням ДАБІ, кого і за що звільнили, які структури створено і ліквідовано. Зрештою, до чого має привести усе це реформування, яке тягнеться більше року.

РОМАН В КАБМІНІ

Костенко народилася 1987 року у місті Запоріжжя де в 2009 році закінчила юрфак місцевого університету. Вже в 2011 році вона захистила дисертацію на тему “Тлумачення актів адміністративного законодавства”. У 2010 році заснувала ФОП і торгувала шкіряними виробами до 2014 року, паралельно з 2012 року відпрацьовуючи у столичній юридичній фірмі GS Partners.  

Всередині травня 2014 року Олена Костенко, головний досвід якої – торгівля шкіряними виробами, влаштовується помічником тогочасного прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, відразу отримавши 5 ранг державного службовця

Олена Костенко

Як повідомляють джерела Центру медіарозслідувань Булава, привів Олену Костенко до кабінету Арсенія Яценюка Роман Греба, який у 2011-2014 році був виконавчим директором GS Partners. А з березня по грудень 2014 року Греба був заступником керівника апарату прем’єр-міністра України.  Надалі заступником міністра Кабінету міністрів.

З цього моменту Олена почала шлях чиновницькими кабінетами. З січня 2015 вона стає першим заступником директора (в.о. директора) Департаменту з питань діяльності правоохоронних органів та органів юстиції Секретаріату Кабінету Міністрів а в травні – першим заступником директора Департаменту з питань ефективного управління державною власністю. При цьому не маючи ніякої профільної освіти.

У травні 2015 року Яценюк вводить Олену Костенко до наглядової ради державної акціонерної компанії “Ліки України” у складі якої вона перебуває по цей день. 

Попри відставку Яценюка у квітні 2016 року Олена Костенко не залишилася без роботи. Роман Греба одночасно з Костенко перейшов працювати до Міносвіти, де він посів посаду заступника міністра освіти Лілії Гриневич. А Олена Костенко сіла в крісло начальника Управління з питань державного майна та підприємств Міносвіти. Безпосередньо Греба і займався питанням управління майном Міносвіти.

КОСТЕНКО І ЗЕМЛЯ МІНОСВІТИ

Оцінку роботи Олени Костенко в МОН дала Рахункова палата оприлюднивши 26 листопада 2019 року результати аудиту ефективності управління Міністерством освіти і науки України об’єктами державної власності у сфері вищої освіти. Аудитори чітко вказали, що станом на 01.04.2019 року було розкрадено 24,3 тисяч гектарів землі, з тих, які були передані до сфери управління Міносвіти зі сфери Мінагрополітики у 2015. Тобто, земля зникала тисячами гектарів якраз тоді, коли Олена Костенко опікувалася майном Міносвіти. 

Перебуваючи на посаді начальника Управління з питань державного майна та підприємств Міносвіти, пані Костенко так і не спромоглася провести реєстрацію земель Міносвіти. Землі закладів освіти, науки, дитячих виховних закладів досі знаходяться в реєстрах житлово-громадської забудови і не мають кодів до освітянських видів використання. Така діяльність Олени Костенко з реєстрацією земель МОН “зіграла на руку” забудовникам, які “освоїли” землі  житловими комплексами та торговими центрами. 

Чого вартий скандал 2018 року, коли МОН спробувало передати відому “літаючу тарілку” на Либідській – будівлю Інститут науково-технічної інформації (ІНТІ) Вагіфу Алієву під забудову ТРЦ. Лише зусиллями громадськості пам’ятку модернізму вдалося зберегти. 

КОНКУРСИ ДЛЯ ОЛЕНИ

Саме діяльність Олени Костенко на посаді начальника Управління з питань державного майна зблизила її із багатьма столичними та регіональними будівельними магнатами. Як повідомляється в мережі інтернет, саме реалізація однієї із схем забудови земельної ділянки, яка належала Міносвіти, зблизила Олену з братами Горовими. Брати Горові, за інформацією ЗМІ, є одними із основних чинників впливу на ДАБІ і до того ж мають партнерські відносини з одіозними забудовниками Вавришем і Столаром. 

Перетнулись доріжки Олени Костенко і з менш відомим, але на той час перспективним забудовником Володимиром Родіним. Перспективним він був тому, що мав тісні зв’язки з заступником голови Офісу президента  Сергієм Трофімовим. 

Знайомство з Родіним допомогло Олені отримати підтримку заступника голови Офісу Президента Сергія Трофімова. Адже він, як і Костенко, є уроженцем Запоріжжя і досить активно переймався саме цим регіоном на своїй посаді. Зокрема, навіть їздив представляти нового очільника Запоріжської ОДА Віталія Туринка.

Сергій Трофімов

ЗМІ неодноразово писали, що саме брати Горові та Трофімов виявилися тією рушійною силою яка посадила Олену Костенко очолювати ДАБІ в досить дивний спосіб. 25 вересня 2019 року за розпорядженням уряду 855-р був оголошений конкурс на посаду першого заступника ДАБІ. Костенко була серед трьох фіналістів, які отримали найкращі показники. Однак, для визначення переможця претенденти мали пройти співбесіду з профільним міністром, на той час це була Альона Бабак. Щоправда, міністерка провівши співбесіди не обрала переможця, забракувавши всіх претендентів, про що й повідомила Кабмін 21 листопада 2019 року.

За правилами мав би бути проведений новий конкурс, але інформації про результати повторного конкурсу відсутні. Дивним чином, менше ніж за місяць після листа міністерки, з’являється розпорядження від 24 грудня 2019  року № 1350-р про призначення Костенко першим заступником голови ДАБІ. А вже через три дні її призначено в. о. голови ДАБІ.

В урядових кулуарах ходили чутки, що головною причиною відставки Альони Бабак був якраз і конфлікт з тими, хто просовував Костенко.

“Гра в наперстки” з конкурсами під Костенко продовжувалися й далі. Уряд Гончарука від 18 грудня 2019 року видав розпорядження під № 1275-р про оголошення конкурсу на зайняття посади голови Державної архітектурно-будівельної інспекції. За умовами конкурсу оцінювання кандидатів на посаду мало відбутися 20 січня 2020 року. Брати участь у конкурсі збиралась й Олена Костенко про що написала у своєму “Фейсбук” і навіть зазначила, що вже подала відповідні документи

Проте, як пройшло оцінювання кандидатів питання відкрите – жодних документів з результатами конкурсу у відкритому доступі не виявлено. Як зазначають експерти, перемогу на конкурсі повинні були віддати саме Костенко адже до комісії увійшли “потрібні” люди Шилюк, Непомнящий, Козловський та Бугай, які мали забезпечити їй належний результат. Втім, за оголошеними 13.02.2020 підсумками оцінювання, Костенко перше місце так й не зайняла. До речі, свій пост про участь у конкурсі Костенко чомусь видалила зі своєї сторінки у соцмережі. 

ФЕЙКОВИЙ АУДИТ ДАБІ ТА РАДНИКИ ПО КОРУПЦІЇ

Скандал навколо свого призначення в ДАБІ Олена Костенко вирішила загасити розпочавши масштабний аудит ДАБІ. Буквально за новорічним столом, вона вивчала документацію і вже 11 січня 2020 року заявила, що проведено аудит установи. Виявляється, що для Костенко реально провести аудит такої установи як ДАБІ менше ніж за два тижня включно з новорічними святами. Швидкість неймовірна, враховуючи, що  сам по собі аудит передбачає встановлену процедуру з визначенням аудитора, оплатою послуг, перевіркою бухгалтерської звітності, первинних та облікових документів про фінансово-господарську діяльність суб’єкта тощо. 

Наскільки відомо, бухгалтерської освіти Костенко не має, як нічого не тямить і в будівельній сфері. І розповідати, що за кілька днів проведено аудит, при цьому жодного слова, хто це робив – смішно. Як висловлюється сама Костенко, – “только слабоумные могут поверить в тот сказочный бред”. 

Проте й сама Костенко не повірила в те, що провела аудит тисячі виданих “сліпих ліцензій”. На запит журналістів “Бігус.інфо” надати копії актів та результатів аудиту, у ДАБІ відписалися, що йшлося, виявляється, не про аудит, а про “результати аналізу попереднього вивчення об’єкту внутрішнього аудиту”, що передбачає збір та аналіз інформації про об’єкт внутрішнього аудиту, у тому числі щодо цілей діяльності, системи внутрішнього контролю та ризиків. Більше того, у цій же відповіді зазначили, це лише підготовчий етап до внутрішнього аудиту”, а тому жодних документів щодо “аудиту” у ДАБІ надати не можуть. Тож Костенко записала у свої “досягнення” на посаді в.о. голови ДАБІ проведення аудиту якого не було. 

Запит Бігуса про аудит в ДАБІ

Попри все, Костенко окрім створення образу рішучого викорінювача корупції в ДАБІ досягла “фейковим аудитом” і цілком конкретної мети – використала ситуацію для позбавлення від людей, які не входили в систему її покровителів. 

Посилаючись на проведений “аудит”, Костенко оновила Ліцензійну комісію ДАБІ і, за чутками, ввела до її складу людей з якими працювала в МОН. Зокрема, архітектор Віктор Глеба писав, що “ліцензії будуть видавати фізрук, хімічка, завучка та математичка”.

Олена Костенко почала активно перетасовувати кадри на місцях. 30 січня 2020 року відсторонила директора Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Строкача, директора департаменту дозвільних процедур Старущенко, директора департаменту нормативно-правового забезпечення Шевченка. Згодом вона звільнила очільників регіональних відділів у Одеській, Запорізькій, Харківській та Херсонській областях. 

Йдеться про те, хто посів і кого планувалося посадити на ці крісла виходячи з того, що майже відразу після свого призначення Костенко взяла радниками Олександра Сергієнка та Олександра Воробйова, які вже давно фігурують у ЗМІ як автори схеми “5 доларів за метр”. 

Про діяльність колишніх функціонерів ДАБІ Сергієнка та Воробйова сказано багато, і ніхто, мабуть, не має якихось сумнівів щодо їхньої ролі в корупцілізації ДАБІ. Але інформація якою переповнений увесь медіапростір країни для Костенко була таємницею. Навіть під час зустрічі прем’єр-міністра України Гончарука з представниками будівельної галузі, Костенко не соромилась захищати Сергієнка та Воробйова.

Така аргументація не сподобалася прем’єру і він особисто вказав на неприпустимість перебування одіозних осіб у статусі радників. 

Зрештою, ситуація з корупцією в ДАБІ під її керівництвом ніяк не змінилася, що призвело до реакції президента. Володимир Зеленський під час виїзного засідання Уряду заявив про ліквідацію ДАБІ, саме через суцільну корупцію. Розпорядженням уряду від 11 березня 2020 року Олену Костенко було звільнено з посади першого заступника голови ДАБІ. 

В день звільнення з ДАБІ, інтернетом поширилась новина про замах на в.о. голови ДАБІ Костенко. За словами водія невідомі обстріляли автомобіль чиновниці. У новині цей інцидент встигли пов’язати з підступами будівельної мафії, з якою “боролася” Костенко. От тільки кілери вирішили стріляти по пустій автівці та й свідків, крім її власного водія, чомусь не було поряд. 

ЧИНОВНИЦЯ З МІЛЬЙОНАМИ ГОТІВКИ

Нетривала діяльність Олени Костенко в ДАБІ досить показова і викриває чиновницю.

У Костенко не лише слова розбігаються з діями, але і вартість її майна і активів значно перевищують офіційні доходи, які вона вказує у своїй декларації.

Зокрема, Костенко у декларації за 2019 рік вказує квартиру в Києві площею у 110 квадратних метрів по вулиці Полтавській 10. Цю нерухомість, виходячи з декларації, у 2018 році їй подарував батько Ігор Пугачов. Вартість цього подарунку у негрошовій формі становить 2 мільйони 499 тисяч 998 гривень. Також тато подарував і паркомісце вартістю у понад 349 тисяч гривень у цьому будинку. При цьому ринкова вартість аналогічної квартири в цьому будинку становить понад 7 мільйонів гривень

Відповідно до поданої декларації 2019 року, Олена Костенко отримала сукупний дохід у 559 454 тис. гривень і з нього: 298 930 тис. гривень –  зарплата отримана у МОН;  226 903 – проценти за вкладом; 18 920  тис. гривень – соціальна допомога при народженні дитини та 14 701 тис. гривень – допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами. 

Одночасно вона задекларувала готівкою 72 500 доларів, 12 тисяч євро та 95 тисяч гривень. Банківські вклади становили 526 тисяч гривень та 270 тисяч доларів. 

Перед звільненням з ДАБІ Костенко подала у 2020 році відповідну декларацію, в якій готівкові кошти в доларах та євро не змінилися. Однак зросла кількість готівки у гривні до 145 тисяч і банківський гривневий вклад зріс до 531 700.

Такі суми готівки і банківських вкладів є абсолютно не підтверджені офіційними заробітками, які Костенко вносила до декларації. Перший документ вона заповнила у 2015 році, коли прийшла на роботу до прем’єра Яценюка. Вже в цьому документі з’являються абсолютно нічим не підтверджені активи.

Зокрема, відповідно до декларації Костенко, у 2015 році заробила 158 123 тисяч гривень зарплати виплаченою Кабміном. Ще 17 223 тисяч гривень Костенко отримала від держави в якості матеріальної допомоги. При цьому вона задекларувала 909 тисяч гривень процентів за банківськими вкладами. Інших доходів вона не мала.

Готівкою зберігала 192 500 доларів, 12 тисяч євро і 88 тисяч гривень. Маючи на банківських рахунках 256 655 доларів та 527 951 гривень. Звідки така сума грошей Костенко пояснювати і не збиралася. 

За чутками, в 2014 році, Олена Костенко розірвала шлюб з чоловіком Євгеном Костенком. І з моменту першої декларації Костенко не згадувала майно і гроші, які належать її чоловіку.

Лише вносила до декларацій автомобілі (Mercedes-Benz S450 2008  року та  Mercedes-Benz E250 2011 року) вказуючи, 50% на них власність разом з Євгеном Костенко. Притаманно, що аліменти Олена Костенко стала декларувати з 2016 року отримавши за 3 роки сукупно понад 686 тисяч гривень. Але вже у декларації за 2019 рік про аліменти не йдеться. Натомість з’являється згадка про Євгена Костенко з яким “спільно проживає, але не перебуває у шлюбі”. Також у 2019 році у пари з’явився ще один син.

З 2019 року Олена почала декларувати користування квартирою в столиці площею у 97 квадратних метрів, яка належить батьку Євгена. 

Євген Костенко “повернувся в родину” не з голими руками, а з новусіньким Mercedes-Benz GLE 300d 2019 року випуску. Крім того, він задекларував 711 тисяч доходу від підприємницької діяльності. Маючи готівкою 270 тисяч доларів та 860 тисяч гривень. Це при тому, що все підприємництво Євгена Костенка складається з ФОПу, у Запоріжжі основним видом діяльності якого є торгівля взуттям та шкіряними виробами, чим і Олена раніше займалася сама.

Матеріал створено за допомогою аналітичної системи YouControl, державного судового реєстру, державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших відкритих джерел.