[:ru]«Холодная война» между НАБУ и НАПК[:ua]«Холодна війна» між НАБУ та НАЗК[:]

Цього тижня інформаційний простір сколихнула заява екс-керівника департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя чиновників у НАЗК Ганни Соломатіної. На брифінгу в Українському кризовому медіа центрі, за участі народних депутатів Мустафи Найема, Віктора Чумака та Світлани Заліщук, вона звинуватила голову НАЗК Наталію Корчак у фальсифікації перевірок електронних декларацій чиновників та народних депутатів.

[:ru]

По словам чиновницы система электронного декларирования, на которую украинцы потратили столько денег, которую поддерживали и поддерживают европейцы, сегодня полностью скомпрометирована. Соломатина сообщила, что направляла эти материалы в Генеральную прокуратуру, но их вернули, так и не рассмотрев. После чего она обратилась в НАБУ.

«Власть использует НАПК в борьбе против НАБУ. То, что экс-руководитель департамента НАПК Анна Соломатина не побоялась опубликовать скандальную информацию это чудо. Фактически Соломатина вышла против правоохранительной системы и Президента, – считает член правления ОО “Центр противодействия коррупции” Александра Устинова.

По словам Соломатиной сроки проверок деклараций, которые проводило Национальное агентство по вопросам предотвращения коррупции, сознательно затягивали на 14-15 дней. «Глава агентства Наталья Корчак не допускает сотрудников к материалам проверок. В том числе, к шкафу по спецпроверке судей Верховного Суда Украины», – сказала она.

С таким заявлением, в среду 15-го ноября Анна Соломатина хотела выступить перед Комитетом Верховной Рады Украины по вопросам противодействия и предотвращения коррупции, однако его члены полтора часа не могли начать работу. Неожиданностью для присутствующих журналистов стало то, что против предложения заслушать обличительный доклад экс-руководительницы департамента НАПК, единым фронтом выступили до этого непримиримые силы – представители «Опоблока» и «Блока Петра Порошенко».

«Это не случайность», – говорит председатель антикоррупционного Комитета Верховной Рады Егор Соболев. И добавляет, что очень благодарен представителям политических сил, которые воспользовавшись прецедентом, впервые за год явились на заседание Комитета. По словам нардепа, эмоциональные заявления в защиту НАПК свидетельствует об одном – этот государственный орган работает с серьезными проблемами и об этом нужно говорить.

Вскоре Комитет начал работу, однако, центром внимания присутствующих стала не обличитель фальсификаций НАПК Анна Соломатина, а глава НАБУ Артем Сытник. Компромат на которого обнародовал советник министра внутренних дел Антон Геращенко.

Поэтому Анна Соломатина, повторное заявление которой ждали, смогла выступить перед журналистами только во время перерыва. «Вся работа НАПК осуществляется через куратора в Аппарате Президента. Именно АП определяют, кто получит положительный, а кто отрицательный вывод агентства, – сказала она.

В свою очередь НАПК обратилось в суд, мол, все упреки Соломатиной недостоверны. Комментируя заявления руководителя департамента финансового контроля и мониторинга образа жизни чиновников в НАПК агентство сообщило, что Анна Соломатина с 31 октября не возглавляет департамент.

“Обращаем внимание, что ее суждения носят чисто субъективный характер, а информация является недостоверной и должна быть проверена судом. Соответствующее исковое заявление подано в Шевченковский районный суд Киева. Учитывая полученное Национальным агентством 15 ноября 2017 года письмо от Комитета по вопросам предотвращения коррупции Верховной Рады Украины, считаем, что Комитет введен в заблуждение, поскольку гражданка Соломатина не занимает указанную должность руководителя департамента с 31 октября 2017 года”, – заявило агентство Натальи Корчак.

В любом случае понятно, что между двумя главными антикоррупционными ведомствами разворачивается «холодная война», и виной тому, по мнению опрошенных нами нардепов – большой бизнес и политика.

К концу недели Генпрокуратура приготовила голаве НАБУ Артема Сытнику «сюрприз» – открыв на него уголовное производство. Расследование ведется по самой весомой из перечисленных Геращенко статей – разглашение государственной тайны (часть 1 статьи 328 Уголовного кодекса). Сейчас Сытник в командировке в Португалии. Однако, похоже что ситуацию в Украине руководитель НАБУ контролирует, ведь вслед за открытым на него производством, ведомство Сытника начало расследование относительно незаконного обогащения Юрия Луценко.

Интересно, что принесет нам следующая неделя? Похоже, что результатом противостояния НАБУ-НАПК, станет обнародование известных фамилий причастных к фальсификации результатов проверки е-деклараций.

[:ua]

За словами чиновниці система електронного декларування, на яку українці витратили стільки грошей, яку підтримували та підтримують європейці, сьогодні повністю скомпрометована. Соломатіна повідомила, що надсилала ці матеріали до Генеральної прокуратури, але їх повернули так і не розглянувши. Після чого вона звернулася  до НАБУ.

«Влада використовує НАЗК у боротьбі проти НАБУ. Те, що екс-керівник департаменту НАЗК Ганна Соломатіна не побоялась оприлюднити скандальну інформацію це чудо. Фактично Соломатіна вийшла проти правоохоронної системи і Президента, – вважає член правління ГО “Центр протидії корупції” Олександра Устінова.

За словами екс-чиновниці НАЗК терміни перевірок декларацій, які проводило Національне агентство з питань запобігання корупції, свідомо затягували на 14–15 днів. «Голова агентства Наталія Корчак не допускає співробітників до матеріалів перевірок. У тому числі, до шафи по спецперевірці суддів Верховного Суду України», – стверджувала Соломатіна.

З такою заявою,  у середу 15-го листопада вона хотіла виступити і перед Комітетом Верховної Ради України з питань протидії та запобігання корупції, проте, його члени півтори години не могли розпочати свою роботу. Несподіванкою для присутніх журналістів стало те, що проти пропозиції заслухати викривальну доповідь екс-керівниці департаменту НАЗК, єдиним фронтом виступили до цього непримиренні сили – представники «Опоблоку» та «Блоку Петра Порошенка».

«Це не випадковість», –  каже голова Комітету Єгор Соболєв. І додає, що дуже вдячний представникам політичних сил, які скориставшись прецедентом вперше за рік зʼявились на засідання Комітету. За словами нардепа, емоційні заяви на захист НАЗК свідчить про одне — цей державний  орган працює із серйозними проблемами і про це потрібно говорити.

Невдовзі Комітет розпочав роботу, проте, центром уваги присутніх стала не викривач фальсифікацій НАЗК Ганна Соломатіна, а очільник НАБУ Артем Ситник. Компромат на якого оприлюднив радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

Тож Ганна Соломатіна, на повторну заяву якої чекали, змогла виступити перед журналістами лише під час перерви. «Вся робота НАЗК йде через куратора з Апарату Президента. Саме у АП визначають, хто отримає позитивний, а хто негативний висновок агентства, – сказала вона.

Своєю чергою НАЗК  звернулось до суду, мовляв, усі закиди Соломатіної недостовірні. Коментуючи заяви керівника департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя чиновників у НАЗК агентство повідомило, що Ганна Соломатіна з 31 жовтня не очолює департамент.

“Звертаємо увагу, що її судження мають суто суб’єктивний характер, а інформація є недостовірною і має бути перевірена судом. Відповідна позовна заява подана до Шевченківського районного суду м. Києва. Зважаючи на отриманий Національним агентством 15 листопада 2017 року лист від Комітету з питань запобігання корупції Верховної ради України, вважаємо, що Комітет наразі введено в оману, оскільки громадянка Соломатіна не займає вказану посаду керівника департаменту з 31 жовтня 2017 року”, – заявило агентство Наталії Корчак.

У будь-якому випадку зрозуміло, що між двома головними антикорупційними відомствами розгортається «холодна війна», і вина тому на думку опитаних нами нардепів – великий бізнес та політика.

Наприкінці тижня Генпрокуратура приготувала для голови НАБУ Артема Ситника добрячий «сюрприз» – відкрите на нього кримінальне провадження. Розслідування ведеться за найтяжчою з озвучених Геращенком статей – розголошення державної таємниці (частина 1 статті 328 Кримінального кодексу).  Наразі Ситник у відрядженні в Португалії. Однак, схоже що ситуацію в Україні керівник НАБУ тримає під контролем, адже слідом за провадженням на нього, відомство Ситника розпочало розслідування з приводу незаконного збагачення Юрія Луценка.

Цікаво, що принесе нам наступний тиждень. Схоже, що результатом протистояння НАБУ-НАЗК, стане оприлюднення відомих прізвищ причетних до фальсифікації результатів перевірки е-декларацій.

[:]