До 80-річчя Богдана Ступки у Києві відкрили горельєф

Пам’ятну дошку з мініскульптурою, на якій можна побачити Богдана Ступку, який вітає всіх з капелюхом в руках буде знаходитися на вулиці Марії Заньковецької, де жив актор.

Автором горельєфа став відомий скульптор Микола Зноба. Цього автора обрала родина Богдана Сильвестровича, а профінансувати роботу допомогли друзі легендарного актора. Скульптуру відкрив його син Остап, а також його онуки та правнучка Богдана.

“Я від початку ставила задачу – це має бути Богдан Сильвестрович, який зустрічає людей, з ними вітається. У нього була така традиція: він виходив з дому – йому йти до театру 3-5 хвилин, – а йшов завжди цілу годину. По ходу зустрічав людей, розмовляв, спілкувався, завжди знімав капелюха, коли вітався. Казав, що його батько вчив так: “Ти, сину, можеш одітий бути, як хочеш, але завжди мусиш мати капелюха, тому що капелюхом ти зможеш привітатися з гарною людиною”.

У нього отака величезна колекція капелюхів є. І він насправді дуже сильно це любив. І я це енергетично хотіла передати саме цією скульптуркою, цим горельєфом”, – розповідала в інтерв’ю сайту Суспільне Культура Ірина Ступка, голова благодійного фонду Богдана Ступки.

“Сьогоднішня наша акція присвячена, звичайно, пам’яті Богдана Сильвестровича. Але ми повинні не забувати наших акторів, режисерів, митців. 85 років не так давно було видатному кінорежисеру Юрію Іллєнку. Цього року виповнилося 80 років від дня народження Івану Васильовичу Миколайчуку. Видатній людині, видатному актору. Те, що зараз відбувається, лише перший крок у вшануванні пам’яті наших видатних митців, який започаткував благодійний фонд імені Богдана Ступки. Він має на своїй миті не лише акції, пов’язані з ім’ям Ступки. Це робота надзвичайно перспективна для розвитку та популяризації української культури в цілому”, – сказав Остап Ступка перед відкриттям горельєфа.

Також на відкриття прийшли скульптор Михайло Рева, директор-художній керівник театру Франка Михайло Захарович, головний художник театру імені Франка Андрій Александрович, колишній посол Грузії в Україні Грігол Шалвович Катамадзе, друзі та колеги, представники Київської адміністрації. Президент України Володимир Зеленський надіслав квіти. Він не зміг бути присутнім, бо полетів у Кишинів на святкування Дня незалежності Молдови

Міністра культури Олександра Ткаченка та мера Києва Віталія Кличка на заході не було.

Також до 80-річчя з дня народження актора у Музеї Києві відкриється виставка “Код Ступки”. Там можна буде побачити, зокрема, роботи різних художників, які коли-небудь малювали портрети Богдана Сильвестровича.

Що відомо?

Богдан Сильвестрович Ступка – актор театру та кіно, лауреат Шевченківської премії 1993 року за головну роль у виставі “Тев’є-Тевель” за Шолом-Алейхемом, Герой України.

Народився у селищі Куликів на Львівщині, закінчив школу у Львові, потім — акторську студію при Львівському академічному драматичному театрі ім. Марії Заньковецької.

Крім радянських та українських фільмів, Ступка знімався і в польських режисерів – У фільмі Кшиштофа Зануссі “Серце на долоні”, “Вогнем і мечем” Єжи Гофмана, де зіграв Богдана Хмельницького.

За головну роль у фільмі “Серце на долоні” Ступка у 2008 році отримав нагороду Римського міжнародного кінофестивалю і під час вручення відзнаки актор сказав: “Мрією мого життя було, щоб українська культура стала відома в цілому світі. Мрії повинні збуватися, і я щасливий, що маю можливість сприяти цьому”.

За свою кар’єру Богдан Ступка зіграв понад 100 ролей у кіно.

Помер 22 липня 2012 року на 71 році життя. Він хворів на рак кісток і на фоні тривалого лікування стався серцевий напад. Під час прощання з актором 24 липня труну з тілом несли з театру Івана Франка Хрещатиком, слідом йшов натовп, який аплодував.

Богдан Ступка хотів померти в один день зі своєю матір’ю Марією Ступкою, яка пішла з життя в ніч з 23 на 24 липня 2007 року.