[:ua]Чи можна заразитися виразкою шлунка через поцілунок? [:]

Ви будете сміятися, але, виявляється, можна! За статистикою більше половини населення земної кулі постійно або періодично страждають від дискомфорту у шлунку. І у кожного «хворого» щоразу виникає запитання: «Це вже серйозна хвороба, чи просто щось не те з'їв»?

[:ua]

Напередодні щедрих застіль, які супроводжують новорічні свята, спробуємо це з’ясувати у гастроентеролога і дієтолога кандидата медичних наук Людмили Сенченко.

  Людмило Олегівно, чи може гастрит початися раптово, як то кажуть, ні сіло, ні впало?

– Якщо “обрушити” на порожній шлунок свинячу відбивну зі смаженою картоплею, “удар” навіть для здорового органу буде дуже сильним. У такому випадку гастрит дійсно почнеться «раптово». А взагалі, гастрит це хронічне запалення слизової шлунка. Виникає він внаслідок неправильного харчування (нерегулярного, з великою кількістю гострої, смаженої їжі), зловживання алкоголем, курінням, безконтрольним прийомом деяких лікарських засобів, зокрема, нестероїдних препаратів. Можна дістати гастрит і через стрес. А в останні роки все частіше підтверджується, що причиною виникнення цієї хвороби стає інфікування бактерією під назвою «хелікобактер пілорі». Проявляється захворювання відчуттям важкості в шлунку, відрижкою (повітрям, їжею, гіркотою), печією після їжі, відчуттям дискомфорту натщесерце. Болю, як такого, немає, або рідко буває, але помірний.

Результат пошуку зображень за запитом "важкість в шлунку"

І що, лише через дискомфорт чи печію треба одразу звертатися до лікаря? 

– Щоб уникнути гіршого, тривогу треба бити, поки ці відчуття носять тимчасовий характер. Для початку визначте, внаслідок чого вони виникають. Намагайтеся не переїдати, обмежте себе в каві, всіляких маринадах, уникайте гострих приправ, смаженої картоплі, чорного хліба, томатів, апельсинів … Цей список для кожного індивідуальний. Можна спробувати тимчасову дієту.  Попити відвари трав, наприклад, ромашки, календули, звіробою, насіння льону (вони нейтральні щодо кислотності), або готовий фіточай.

Якщо це не допоможе? Якщо печія мучить все частіше і супроводжується відрижкою і болями в животі, зволікати не можна: обов’язково звертайтеся до лікаря. Він призначить необхідні дослідження, визначить кислотність, наявність «хелікобактер», зробить морфологічне дослідження слизової.

Результат пошуку зображень за запитом "лікування шлунок"

У наш час у кожного стільки роботи і турботи, що доводиться відкладати візит до лікаря на потім, а печію пристосувалися гасити содою. І допомагає

– Харчова сода дійсно нейтралізує соляну кислоту, яку «зіпсований» шлунок надмірно викидає у стравохід. Однак вона при цьому викликає рясне газоутворення, що тільки стимулює процес вироблення кислоти. Виходить замкнене коло. Тому в таких випадках варто надати перевагу препаратам від печії. Їх зараз в аптеках безліч. Допомагають і народні засоби: третина склянки соку сирої картоплі перед їжею, або настій золототисячника (1 столова ложка трави на 2 склянки окропу).

Я так розумію, що це може допомогти, якщо шлунок просто перевантажили важкою їжею, а якщо гастрит наслідок зараження ось тією шкідливою бацилою як лікуватися тоді? І взагалі, що це за “паразит” хелікобактер пілорі?

– Цього «паразита», а точніше бактерію, відкрили зовсім нещодавно – 35 років тому. У 1982-му  році австралійські дослідники Б.Маршалл і Р.Варрен, незалежно один від одного, виявили у слизовій оболонці шлунка хворих на хронічний гастрит мікроорганізми, що згодом отримали міжнародну назву Хелікобактер пілорі (Нр). Відкриття цієї  бактерії стало справжньою революцією в гастроентерології та похитнуло безліч фундаментальних концепцій про захворювання шлунка і їх лікування.

Сьогодні ми знаємо, що ця інфекція, мабуть, найпоширеніша у світі. Бактерією інфіковано близько третини населення земної кулі. Майже у 90-95% пацієнтів, які страждають на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки, і у 75-80% тих, кому діагностована виразка шлунка, виявляють підступну бактерію. Згідно з дослідженнями хелікобактер є причиною майже 50% випадків раку шлунка.

  І як же передається небезпечна інфекція? 

– Про цей дивовижний мікроорганізм ще не все до кінця відомо, але вже точно встановлено, що від людини до людини інфекція може передаватися орально-оральним, фекально-оральним і гастро-оральним шляхами. Якщо говорити простіше, то через погано помиті овочі і фрукти, забруднену воду, а також через погано стерилізовані зонди, гастрофіброскопію. І навіть через поцілунок! Тому, щоб попередити зараження дуже важливі санітарно-гігієнічні умови і особиста гігієна.

Результат пошуку зображень за запитом "поцілунок"

Виходить, якщо у коханої людини, або одного з членів сім’ї виявлена ця інфекція, то перевіритися необхідно усім?

– Обов’язково! Запам’ятайте, гострий гастрит виникає зазвичай через 3-7 днів після зараження, протікає з нудотою, блювотою, іноді – больовим синдромом і діареєю. Може тривати до 7 днів…

Це, мабуть, ті випадки, які ми часто приймаємо за харчове отруєння?  – Так! І більшість хворих не надають їм особливого значення, хоча симптоми можуть свідчити про початок багатьох серйозних хвороб. Тому усім, особливо батькам, необхідно пам’ятати: після неясних, начебто безпричинних диспепсичних розладів у дітей треба в першу чергу запідозрити можливе хелікобактерне зараження. І негайно зробити “дихальний тест” – сучасний метод діагностики «хелікобактер пілорі» для дітей і дорослих.

Результат пошуку зображень за запитом "дихальний тест на хелікобактер"

Наголошу, проведення дихального уреазного тесту не тільки просте, але й приємне, що в медичних, особливо гастроентерологічних дослідженнях буває вкрай рідко! Принцип методу надзвичайно простий.  Вам дають випити приємний на смак спеціальний реактив, мічений нерадіоактивним стабільним ізотопом вуглецю. Чим більше в шлунку хелікобактерних бактерій, тим більше вони виділяють свій специфічний фермент – уреазу, яка розщеплює введений реактив і вивільняє мічений вуглекислий газ.

Його концентрація визначається через 30 хвилин за допомогою спеціального аналізатора. Проведення дихального тесту дійсно має 100% достовірність, що підтверджено великою кількістю наукових робіт, проведених у різних країнах світу.

Якщо все ж таки у вас діагностовано наявність у шлунку бактерії, не варто впадати у відчай, за допомогою специфічної терапії інфекцію можна побороти.

Результат пошуку зображень за запитом "здоровое питание"

Оце порадували! Значить, підступного паразита можна позбутися і не треба потім обмежувати себе всілякими дієтами.

– Не поспішайте робити такі висновки.  харчування всухом’ятку, “на ходу”, без сумніву, сприяє виникненню хронічного гастриту. Навіть без бактерії. Недарма американці, гарячі прихильники “fast food”, останніми роками борються з цією системою харчування.

Погодьтеся, якщо часто перебігати дорогу на червоне світло перед автомобілем, що мчить на шаленій швидкості, можна, звичайно, і встигнути, але декому не вдасться добігти до рятівного тротуару …

Ви хочете ризикнути?

[:]