[:ru]Бюджет выживания[:ua]Бюджет виживання[:]

Не потрібно бути економістом, аби розуміти, що в основному фінансовому документі країни на 2018 рік, закладений не розвиток, а її виживання.

[:ru]

Анализируешь проект бюджета Украины-2018, и возникают противоречивые мысли о здравом смысле, или его отсутствии, у авторов документа и тех, кто может проголосовать за него в Парламенте. И хотя финансовые прогалины тщательно завуалированы, а то, что удалось слепить, блестяще представлено премьер-министром Гройсманом в Верховной Раде 22 сентября – факты вещь упрямая. Не может человек жить достойно в центре Европы без возможности обеспечить себя продовольствием, одеждой и лекарствами.

Первое, что настораживает, это расчет прожиточного минимума, недостаточное финансирование медицины, а еще сомнительное видение реальной инфляции в бюджете. Эксперты считают, что реальная инфляция составит не 9,1%, а 12,1%, а может и больше. Нужно учитывать и выплату государственного долга, на который уйдет около 5% ВВП – это, кстати, максимальный показатель, которого удастся достичь в 2018 году. Столько же заложено на оборону страны.

– «Если неправильно рассчитывать инфляцию, последствия для страны могут быть непредсказуемыми, – говорит экономист, президент Украинского аналитического центра Александр Охрименко. – Вы берете закладываете 8%, а она потом оказывается 14%. Действительно, автоматически растет доходная часть бюджета. Затем можно будет бегать и радоваться, что мы провели реформы. А за счет чего? Люди просто больше налогов заплатили? А потом когда доходная часть увеличивается – резко появляются прихоти. У нас только в этом году столько под различные прихоти разворовали. Это превышает здравый смысл: на военные тендеры – хоп и разворовали, а давайте еще где-то там дороги построим – хоп и снова разворовали. Получается, что сначала у людей деньги забирают, а потом из-за прихотей воруют. Почему в бюджете уже курс доллара 30 появился? Потому что не сходилось все! Вот они и занизили инфляцию и завысили курс».

Сложно представить выполнение чиновниками запланированного, без урезания расходов, которые уже заложены в бюджете. Едва ли не единственным спасением в этой ситуации может стать очередной транш от МВФ, но дадут ли его? А если да, то предусмотрительные чиновники скорее «положат» его на полочку для пополнения золотовалютных запасов.

Результат пошуку зображень за запитом "українська армія"

Военная отрасль, согласно главному финансовому документу Украины, будет профинансирована в размере 135 миллиардов гривен, что на 12,5 миллиардов больше, чем в прошлом году. А если говорить об этой статье расходов в привязке к ВВП, то на оборонные нужды пойдет около 6%. То есть, на все про все нужно много средств, а где брать?

По мнению аналитиков, из-за сложной политической ситуации в стране, в предыдущие годы украинская экономика снизила показатели на 16,5%. Расходы постоянно растут, необходимых ресурсов для латания дыр в бюджете не хватает, но есть надежда, что случится чудо и бизнес найдет силы восстанавливаться.

Картинки по запросу медицина

Что касается медицины, то, несмотря на значительное по сравнению с прошлым годом количество выделенных из бюджета средств, обеспечить качественными медицинскими препаратами большинство категорий больных, не получится. Проект бюджета на следующий год предусматривает недофинансирование на 67%. Хоть бы хватило на выплаты зарплат медикам …

Картинки по запросу освіта в україні

На образование в Бюджете-2018 предусмотрено на 265 миллионов гривен больше, чем в 2017-м. Все бы ничего, даже кто-то скажет – все хорошо, но настораживает обоснование расходов в 586 миллионов. Нас убеждают, что увеличатся расходы на выплату стипендий студентам вузов и колледжей. Но каким образом? Откуда взялась эта цифра, если учесть, что в прошлом году была введена система рейтингов. То есть, сейчас стипендия выплачивается не всем, да и сумма ее не одинакова, кроме социальной.

Между тем министр финансов Александр Данилюк уверяет, что Бюджет-2018 является абсолютно реалистичным, и перед утверждением документа в Верховной Раде, уже успел получить положительную оценку ведущих экономических экспертов страны. Данилюк напоминает, что бюджет на 2017 год, сначала тоже воспринимали скептически. Прежде всего, из-за задекларированного резкого повышения социальных стандартов. Однако, в конечном итоге, как минимальные заработные платы, так и зарплаты бюджетникам удалось повысить. Но, не уточнил, какой ценой.

С высоких трибун звучит, что в Пенсионный фонд перечислено на 12 миллиардов гривен больше, чем в предыдущем году. Если тогда пенсии рядовым украинцам увеличили только на 126 гривен, то в этом году сумма повышения составит 340 гривен. Однако, повышать пенсии будут поэтапно. Вопрос – все ли дождутся? Размер социальной помощи нетрудоспособным гражданам будет равен сумме минимальной заработной платы. А учитывая цены и тарифы, – говорит президент Украинского аналитического центра Александр Охрименко, – это все равно копейки.

– «Общий рост пенсий будет 140 гривен – это никакая не пенсионная реформа. Это глупости. Если выйти с ними на рынок – это не деньги. У нас из всех пенсионеров только 900 тыс. получат надбавки на уровне 1000 гривен, а 3 миллиона получат до 200-т гривен. Это бред! Головой нужно думать. Если повышать пенсию поэтапно на 100 гривен – роста цен не будет и роста ВВП не будет. Самое интересное, что действительно можно поднять пенсии до нормального уровня. Она должна быть на уровне 5 – 6 тысяч. Я не шучу. Но и зарплаты те, что есть – тоже смешные. Они должны быть не менее 10 тысяч, тогда и цены будут расти и ВВП. Напоминаю, что до 2014 года у нас и зарплаты и пенсии росли, а цены не росли. Вы помните? Если правильно работает система – повышения цен не будет. Рост цен будет, когда беспорядок».

А вот депутаты Верховной Рады могут рассчитывать на 113 миллионов гривен дополнительного финансирования. То есть, на 6% больше, чем в прошлом году. Ожидается, что эти средства будут потрачены не только на законотворческую деятельность, но и на парламентское издание «Голос Украины» и трансляцию телеканала «Рада», и думаю последнюю составляющую затрат, многие могли бы прокомментировать применяя исключительно ненормативные словосочетания.

Картинки по запросу комунальні платежі

А еще в бюджете прописываются основные источники финансовых поступлений, которыми в Украине, в основном, являются … налоги. Распределяются и описываются главные статьи расходов, касающиеся социальной сферы. Но спрогнозировать насколько и для кого улучшится или ухудшится уровень жизни – можно уже сейчас.

И о главном. За последние несколько лет процесс принятия главного финансового документа страны стал для народных избранников весьма непростой задачей. Обычно процедуры по его редакции занимают минимум несколько месяцев. Затягивание бюджетных согласований выливается в предновогодние гонки и «всенощное бдение», чтобы быстрее закрыть вопросы бюджета под натиском родных, которые заждались за праздничным столом.

В целом, анализ нового финансового плана говорит о том, что правительство желает реабилитировать экономику страны, одновременно повысив ее обороноспособность и социальные стандарты. Вроде бы желает… Но чем дальше, тем больше эксперты сомневаются в реальности заявленной цели.

Каждый, кто способен критически мыслить, и пытается осознать, кто и под кого пишет правила игры, вряд разделит положительные «бюджетные» настроения Кабмина.

[:ua]

Аналізуєш проект бюджету України-2018, і з’являються суперечливі думки про здоровий глузд, чи то пак – його відсутність, у авторів документу та тих, хто може проголосувати за нього у Парламенті. І хоча фінансові прогалини ретельно завуальовані, а те що вдалося зліпити, блискавично презентоване прем’єр-міністром Гройсманом у Верховній Раді 22 вересня – факти річ вперта. Не може людина жити гідно у центрі Європи без можливості забезпечити себе продовольством, одягом та ліками.

Найперше, що насторожує, це розрахунок прожиткового мінімуму, недостатнє фінансування медицини, а ще сумнівне бачення реальної інфляції в бюджеті. Експерти вважають, що реальна інфляція складе не 9,1%, а 12,1% , а може й більше. Потрібно враховувати і виплату державного боргу, на яку піде близько 5% ВВП – це, до речі, максимальне цифра, якої вдасться досягти у 2018 році. Стільки ж закладено на оборону країни.

– «Якщо не правильно розраховувати інфляцію, наслідки для країни можуть бути непередбачуваними, – каже економіст, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Ви берете закладаєте 8%, а вона потім виявляється 14%. Дійсно, автоматично зростає дохідна частина бюджету. Потім можна буде бігати і радіти, що ми провели реформи. А за рахунок чого? Люди просто більше податків заплатили? А потім коли дохідна частина збільшується – різко з’являються забаганки. У нас лише цього року стільки під різні забаганки розікрали. Це перевищує здоровий глузд: на військові тендери – гоп і розікрали, а давайте ще там десь дороги побудуємо – гоп і знову розікрали. Виходить, що з початку у людей гроші забирають, а потім через забаганки крадуть. Чому в бюджеті вже курс долара 30-ть з’явився? Бо не сходилося все! От вони й занизили інфляцію і завищили курс».

Складно уявити виконання урядовцями запланованого без урізання витрат, що вже закладені в бюджет. Чи не єдиним спасінням у цій ситуації може стати черговий транш від МВФ, Та чи його нададуть? А якщо так, то завбачливі чиновники радше «покладуть» його на поличку задля наповнення золотовалютних запасів.

Результат пошуку зображень за запитом "українська армія"

Військова галузь, згідно головного фінансового документу України, буде профінансована у розмірі 135 мільярдів гривень, що на 12,5 мільярдів більше, ніж минулого року. А якщо говорити про цю статтю витрат у прив’язці до ВВП, то на оборонні потреби піде близько 6%. Тобто, на все про все потрібно багато коштів, а де брати?

На думку аналітиків, через складну політичну ситуацію в країні, у попередні роки українська економіка знизила показники на 16,5%. Витрати постійно ростуть, необхідних ресурсів для залатування діри в бюджеті бракує, але є сподівання, що трапиться диво і бізнес знайде сили відновлюватися.

Картинки по запросу медицина

Що стосується медицини, то незважаючи на значну порівняно з минулим роком кількість виділених з бюджету коштів, забезпечити якісними медичними препаратами більшість категорій хворих, не вийде. Проект бюджету на наступний рік передбачає недофінансування на 67 %. Хоч би вистачило на виплати зарплат медикам…

Картинки по запросу освіта в україні

На освіту у Бюджеті-2018 передбачено на 265 мільйонів гривень більше, ніж у 2017-му. Все б нічого, навіть хтось скаже – все добре, але насторожує обґрунтування витрат у 586 мільйонів. Нас переконують, що збільшаться видатки на виплату стипендій студентам вузів та коледжів. Але яким чином? Звідки взялася ця стала цифра, якщо врахувати, що минулого року була введена система рейтингів. Отже нині стипендія виплачується не всім, та й сума її не однакова, окрім соціальної.

Між тим міністр фінансів Олександр Данилюк запевняє, що Бюджет-2018 є абсолютно реалістичним, і перед затвердженням документу у Верховній Раді, той вже встиг отримати схвальну оцінку провідних економічних експертів країни. Данилюк нагадує, що бюджет на 2017 рік, попервах також сприймали скептично. Насамперед, через задеклароване різке підвищення соціальних стандартів. Проте, у кінцевому підсумку як мінімальні заробітні плати, так і зарплати бюджетникам вдалося підвищити. Але не уточнив, якою ціною.

З високих трибун лунає, що до Пенсійного фонду перераховано на 12 мільярдів гривень більше, ніж у попередньому році. Якщо тоді пенсії пересічним українцям збільшили лише на 126 гривень, то в цього року сума підвищення становитиме 340 гривень. Однак, підвищувати пенсії будуть поетапно. Питання – чи всі дочекаються? Тай розмір соціальної допомоги непрацездатним громадянам буде дорівнює сумі мінімальної заробітної плати. А з огляду на ціни і тарифи, – каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, – це все одно копійки.

– «Загальний ріст пенсій буде 140 гривень – це ніяка не пенсійна реформа. Це дурниці. Якщо вийти з ними на ринок – це не гроші. У нас з усіх пенсіонерів лише 900 тис. отримають надбавки на рівні 1000 гривень, а 3 мільйони отримають до 200-т гривень. Це маячня! Головою потрібно думати. Якщо підвищувати пенсію поетапно на 100 гривень – росту цін не буде і росту ВВП не буде. Найцікавіше те, що дійсно можна підняти пенсії до нормального рівня. Вона має бути на рівні 5 – 6 тисяч. Я не жартую. Але і зарплати ті що є – теж смішні. Вони мають бути не менше 10 тисяч, тоді і ціни будуть рости і ВВП. Нагадую, що до 2014 року в нас і зарплати і пенсії росли, а ціни не росли. Ви пам’ятаєте? Якщо правильно працює система, підвищення цін не буде. Ріст цін буде коли безлад».

А от депутати Верховної Ради можуть розраховувати на 113 мільйонів гривень додаткового фінансування. Тобто, на 6% більше, ніж минулого року. Очікується, що ці кошти будуть витрачені не лише на законотворчу діяльність, а й на парламентське видання «Голос України», та трансляцію телеканалу «Рада», І думаю останню складову витрат, багато хто міг би прокоментувати застосовуючи виключно ненормативні словосполучення.

Картинки по запросу комунальні платежі

А ще у бюджеті прописуються основні джерела фінансових надходжень, якими в Україні, здебільшого, є… податки. Розподіляються та описуються головні статті витрат, що стосуються соціальної сфери. Але спрогнозувати наскільки і для кого покращиться або погіршиться рівень життя – можна вже зараз.

І про головне. За останні кілька років процес прийняття головного фінансового документу країни став для народних обранців вельми непростим завданням. Зазвичай погоджувальні процедури та редакції займають, щонайменше, кілька місяців. Затягування бюджетних узгоджень виливається у передноворічні перегони та «всенічне бдіння», аби якнайшвидше закрити питання бюджету під натиском рідні, що зачекалася за святковим столом.

А загалом, аналіз нового фінансового плану говорить про те, що Уряд бажає реабілітувати економіку країни, одночасно підвищивши її обороноздатність і соціальні стандарти. Начебто бажає… Але чим далі, тим більше експерти сумніваються в реалістичності заявленої мети.

Кожен, хто здатен включити критичне мислення та спробувати усвідомити. хто та під кого пише правила гри, навряд розділить позитивні «бюджетні» настрої Кабміну.

[:]