[:ua]Антибандерівський закон[:]

Останні 2 тижні характеризуються значним похолоданням в україно-польських відносинах. Ухвалений обома палатами польського парламенту «антибандерівський закон» викликав бурхливу реакцію української громадськості. «Кий-Інфо» поспілкувалось із українськими політиками та з’ясувало, як повинна реагувати Україна на такі дії свого сусіда.

[:ua]

26 січня польський Сейм ухвалив закон про «заборону пропаганди бандерівської ідеології».  У ніч на 1 лютого Сенат Польщі остаточно ухвалив закон про «Інститут національної пам’яті». За законом до кримінальної відповідальності можна буде притягнути тих, хто публічно вживатиме термін “польські концтабори” та визнаватиме співучасть Польщі чи поляків у Голокості. Покаранням може стати стягнення або ув’язнення терміном на три роки.

Картинки по запросу борис тарасюк

Борис Тарасюк, Фото з відкритих джерел

Борис Тарасюк, Міністр закордонних справ України 1998-2000 рр. та 2005-2007рр.:

Яким чином Україна повинна відповідати на ті виклики, що здійснює Польща?

– Арсенал можливих дій Верховної Ради України дуже широкий. Але Верховна Рада обрала, як у 2016 році, так і сьогодні, на мою думку, найоптимальніший варіант. Тобто без вереску, без істерики дала оцінку антиукраїнському закону, висловила ставлення до нашої спільної історії. Поклала відповідальність на польську сторону за загострення українсько-польських взаємин та закликала і Президента, і Сейм, і сенат до того, щоб повернути українсько-польські взаємини в нормальне русло.

Чи достатньо цього?

– А що війну вести чи що?

Артур Герасимов, Фото з відкритих джерел

Артур Герасимов, голова фракції «Блок Петра Порошенка»:

– Верховна рада, як ви знаєте, прийняла дуже зважену конструктивну постанову. Ключове, на чому ми вже неодноразово наголошували – наші народи мають бути в дружбі і в стратегічній комунікації. Це є надважливо! Тому що завдання ворога  і завдання агресора дуже просте – розсварити народи, використовуючи, як то кажуть, приводи, які на сьогодні мають розглядати історики, а не політики.

Олег Ляшко, Фото: УНІАН

Олег Ляшко, лідер Радикальної партії:

Чи потрібно відкликати нам свого посла із Польщі?

– Якщо повертатись до історії, то, нажаль, мало там спільних сторінок було між польськими і українськими народами. Як правило, згадуєш ті події із жалем та сльозами на очах. І щоб не псувати ці стосунки, не потрібно повертатись назад. Але якщо поляки уже змушують нас туди вертатись, то я вважаю, що та політика, яку проводить Президент Порошенко, це неправильна політика! Коли він їде в Польщу, встає на коліна перед пам’ятним знаком загиблим від рук українських націоналістів. Як він може вставати на коліна, принижувати українську націю, українську гідність?! Як можна закривати очі на ці недружні кроки?! Я сподіваюсь, що все ж таки здоровий глузд візьме гору. Я не хотів би, щоб ці стосунки ускладнювались, тому що від цього виграє лише Росія.

Картинки по запросу Ганна Гопко

Ганна Гопко, Фото з відкритих джерел

Ганна Гопко, голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах:

Чи буде Комітет, який Ви очолюєте, пропонувати Верховній Раді певні дії у відповідь?

– Ми зібрали в Комітеті закордонних справ представників посольств ЄС, Канади (яка зараз головує у великій сімці – ред.), США, Ізраїлю, Німеччини, Литві і Польщі для того, щоб проговорити цю ситуацію. Ми глибоко стурбовані як цей закон впливатиме на громадян України, які працюють в Польщі, а це майже 1 млн. Чи будуть посилені антиукраїнської настрої на сторінках польської преси, чи будуть далі продовжуватись акти осквернення українських пам’яток та ігнорування такого вандалізму польськими правоохоронними органами.

Чи повинен парламент давати дзеркальну відповідь? А чи маємо ми опускатись до рівня польських політиків і забороняти українським чи польським історикам мати спільний діалог. Я вважаю, що ні.

Чи правильно я розумію: Україна не прийматиме жодних рішень у відповідь на закон, окрім вже прийнятої парламентом заяви?

– Ми цілком свідомо розуміли, що Дуда підпише це рішення. Але політизація історії, заборона діалогу науковців – це абсолютно неприйнятно та недемократично. Це і є українська позиція. Я не думаю, що тепер на кожну польську провокацію ми будемо робити якусь свою відповідь. Я думаю, що демократична Україна з верховенством права, із сильною економікою та армією – це і є достойна відповідь всім, хто намагається спровокувати Україну. І саме на цьому нам потрібно сфокусуватись.

[:]