26 БЕРЕЗНЯ – ДЕНЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ УКРАЇНИ

Що потрібно знати про Національну гвардію України, яка була розформована 20 років тому?

Сьогодні, 26 березня 2020 року Україна відзначає 6-ту річницю створення Нацгвардії. Що потрібно знати про Національну гвардію України, яка була розформована 20 років тому?

  1. Після відновлення незалежності України 4 листопада 1991 року Національна гвардія була утворена законом Про Національну гвардію України на базі Внутрішніх військ УРСР. Однак 11 січня 2000 року її розформували.
  2. Закон про відновлення Національної гвардії України на базі Внутрішніх військ МВС України було ухвалено 12 березня 2014 року після відповідного звернення до Верховної Ради Олександра Турчинова, який на той момент виконував обов’язки президента України. Відповідно до цього закону, Нацгвардія – військове формування із правоохоронними та службово-бойовими функціями.
  3. Чисельність відновленої Нацгвардії, відповідно до закону, не повинна перевищувати 60 тисяч військовослужбовців. У разі необхідності збільшення кількості нацгвардійців понад цю межу Рада має ухвалити відповідний закон. Комплектування особового складу Нацгвардії здійснюється за призовом на основі загального військового обов’язку громадян України та за контрактом. Протягом 2015 року до лав Національної гвардії було призвано майже 10 тис. громадян. У 2016 році до лав Національної гвардії було призвано 18 тис. громадян. Від 8 серпня 2017 року було розпочато додатковий призов ще 1000 громадян України.
  4. До складу Нацгвардії було зараховано кілька добровольчих батальйонів, які воювали на Донбасі. Відповідний наказ Про затвердження Положення про військові частини оперативного призначення Національної гвардії України МВС видало 16 червня 2014 року. Перший добровольчий батальйон оперативного призначення Національної гвардії України склав присягу на вірність Україні ще 5 квітня 2014 року.
  5. За час проведення АТО на Донбасі загинули 212 нацгвардійців. Ще 794 нацгвардійці були поранені. Крім того, четверо нацгвардійців загинули внаслідок вибуху гранати, яку кинув у них 21-річний боєць добровольчого батальону спецпризначення Січ біля Верховної Ради 31 серпня 2015 року під час акції протесту проти внесення змін до Конституції в частині децентралізації, які протестувальники вважали легітимізацією сепаратистів на Донбасі.