Site icon Кий-інфо

Розкопки й грабунок артефактів в Криму не законні,- юристи дали пояснення

Про це для Кий-інфо розповіли юристи VSO Partners

Всі предмети, що знайдені або будуть знайдені археологами країни-окупанта у місцях археологічних розкопок в Криму, будуть вважатись культурною цінністю та підпадають під дію  Гаазької конвенції 1954 року «Про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту».

Відповідно до ст.1 Конвенції, археологічні місцезнаходження та предмети археологічного значення відносяться до «культурних цінностей», які мають велике значення для культурної спадщини людства. Окрім того, ця Конвенція застосовується також у всіх випадках окупації всієї або частини території Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не зустрічає жодного військового опору (п.2 ст.18).

У пункті 3 ст.4 Конвенції міститься досить цікаве визначення: «Високі Договірні Сторони зобов’язуються, крім того, забороняти, попереджати і, якщо необхідно, припиняти будь-які акти крадіжки, пограбування або незаконного присвоєння культурних цінностей у будь-якій формі, а також будь-які акти вандалізму щодо зазначених цінностей. Вони забороняють реквізицію рухомих культурних цінностей, розташованих на території іншої Високої Договірної Сторони.».

Тобто, кожен предмет, що був знайдений в результаті проведення розкопок в Криму, має залишатись в Криму! Реквізиція (насильницьке вилучення) заборонена Конвенцією!

Ще одним цікавим положенням є пункт 1. ст.5 Конвенції: «Високі Договірні Сторони, що повністю або частково окупують територію іншої Високої Договірної Сторони, повинні, по можливості, підтримувати зусилля компетентних органів національної влади окупованої території, щоб забезпечити охорону та збереження її культурних цінностей.».

Схожі визначення містяться і у Протоколах до Конвенції. Так, відповідно до пунктів 1 та 3 Першого Протоколу до Конвенції, зазначено, що кожна Висока Договірна Сторона зобов’язується запобігати вивезенню з території, окупованої нею під час збройного конфлікту, культурних цінностей та, після припинення воєнних дій, зобов’язується повернути культурні цінності, що знаходяться на її території, компетентній владі раніше окупованої території. Ці цінності ніколи не будуть стягуватися як воєнні репарації.

Факти проведення розкопок в тимчасово окупованому Криму

Своєю чергою, у Другому Протоколі до Конвенції стаття 9 визначає, що Сторона, яка окупувала цілком або частково територію іншої Сторони, забороняє та попереджає стосовно окупованої території:

a) будь-який незаконний експорт, інше незаконне переміщення або незаконна передача права власності на культурну цінність;

b) будь-які археологічні розкопки, якщо тільки це не вимагається виключно для охорони, обліку чи збереження культурної цінності;

c) будь-які модифікації або зміну виду використання культурної цінності, що мають на меті приховання або знищення доказу культурного, історичного чи наукового характеру.

Будь-які археологічні розкопки культурних цінностей на окупованій території, їх модифікації чи зміна виду їх використання здійснюються, якщо тільки це дозволяють обставини, у тісному співробітництві з компетентними національними органами окупованої території.

З огляду на вищевказане, якщо Росія переправлятиме знахідки на свою територію, то тим самим вона порушуватиме одразу два принципи Конвенції. По-перше, буде порушене зобов’язання про збереження культурних цінностей на окупованій території, а по-друге, буде наявний факт крадіжки (присвоєння) таких культурних цінностей зі сторони держави-окупанта.

Читайте також: В Криму росіяни продовжують розкопувати та грабувати старовинні кургани

Підсумовуючи, можна сказати що Російська Федерація в черговий раз не цурається порушувати міжнародне законодавство та нехтувати своїми обов’язками на міжнародній арені.

Exit mobile version