Site icon Кий-інфо

Пабло Пікассо про Катерину Білокур: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б говорити про неї цілий світ!»

Катерина Білокур народилася 7 грудня 1900 року в селі Богданівка Яготинського району що на Київщині. Попри те, що батьки Катерини вирішили не віддавати її до школи, вона самостійно опанувала грамоту та вишивання. З дитинства у Білокур проявилась любов і до малювання. Батьки Катерини не сприйняли її мистецькі захоплення, тож дівчині доводилося малювати потайки від рідних, використовуючи для цього полотно та вугіль. 

У 1920-х роках брала активну участь у роботі місцевого драматичного гуртка малюючи декорації для вистав. У 1922–1923 рр. Катерина пробує поступити до Миргородського технікуму художньої кераміки, але її не приймають через брак шкільної освіти. Через п’ять років майбутня видатна художниця спробує  поступити у Київській театральний технікум, але і ця спроба буде невдалою – її також відмовлять через відсутність документів про семирічну освіту. Тож тонкощі художнього ремесла Білокур доводилось опановувати самостійно. 

 Її захоплення малюванням постійно заштовхується із батьківською забороною. Одного разу, не витримавши батьківських докорів і заборон, Катерина сказала матері про готовність до самогубства, якщо та не дозволить їй малювати. Батьки змушені були відступилися і змиритися із доньчиною пристрастю. 

Визнання до Катерини Білокур прийшло досить несподівано, почувши пісню «Чи я в лузі не калина була» у виконанні Оксани Петрусенко, Білокур настільки пройнялася талантом співачки, що пише її листа в якому висловлює свою захоплення, разом із листом вкладає у конверт декілька своїх художніх робіт.  Оксана Петрусенко була в захваті від отриманих малюнків і, порадившись із приятелями — Василем Касіяном та Павлом Тичиною, попросила знайти талановиту дописувачку.

У Богданівку до талановитої селянки приїжджає Володимир Хитько, що очолював тоді художньо-методичну раду обласного Будинку народної творчості. Вражений роботами, декілька картин він забирає із собою в Полтаву, показує колезі і другу, художнику Матвієві Донцову. Було вирішено негайно влаштувати виставку. І в 1940 році в Полтавському будинку народної творчості відкривається персональна виставка художниці-самоучки з Богданівки Катрі Білокур, яка складалася з 11 картин. Починається визнання Катерини Білокур як талановитої художниці народного декоративного живопису.

Її виставки регулярно проходили у Полтаві, Києві, Москві та ін. Три картини Білокур — «Цар-Колос», «Берізка» і «Колгоспне поле» були включені до експозиції радянського мистецтва на Міжнародній виставці в Парижі (1954). На виставці у Парижі, картин Білокур високо оцінив Пабло Пікассо який заявив:

«Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!»

Представлені на парижській виставці роботи Білокур «Цар-Колос», «Берізка» і «Колгоспне поле»  з виставки додому не повертаються. Їх було втрачено з незрозумілих причин. 

Видатна художниця захворіє на рак шлунку. Через відсутність ліків хвороба загострюється і у 1961 році 10 червня, на 60-му році життя художниця  помирає. Поховали видатну художницю у її рідній Богданівці. 

Exit mobile version