Через спалах небезпечної хвороби кордон з Китаєм закрили Киргизстан та Монголія. Українські диппредставництва готові вести повний облік українців у цій країні, а РНБО заспокоює –зафіксовані інфекції на території материкової України не є зразками китайського коронавірусу 2019 – nCoV.
Вірус, що стоїть за спалахом смертельної хвороби у Китаї, належить до родини, яку лікарі добре знають. Це коронавіруси, які раніше спричиняли SARS (тяжкий гострий респіраторний синдром) – від якого померли 9% інфікованих людей, – і MERS (близькосхідний респіраторний синдром) який убив близько 35% інфікованих.
За останніми даними, кількість хворих на коронавірус 2019 nCoV у Китаї перевищила 2,8 тисячі людей, загинуло 106 осіб. У МЗС України «переконливо порадили» співгромадянам покинути територію цієї держави.
Вперше новий вірус був виявлений у китайському місті Ухань в грудні 2019 року, але хворі сьогодні вже є в Австралії, В’єтнамі, Малайзії, Непалі, Кореї, Сінгапурі, США, Таїланді, Франції та Японії. ВООЗ визнала спалах в КНР національною надзвичайною ситуацією, але поки що не стала оголошувати її міжнародною.
Звідки він?
Експерти Центру контролю і профілактики захворювань Китаю встановили, що джерелом зараження є дикі тварини, яких продавали на міському ринку. Новим вірусом можна заразитися під час його інкубаційного періоду, який триває до 14 днів. Знання про новий коронавірус поки обмежені. Крім того, експерти не мають чіткого розуміння, які ризики для людини може викликати його мутація.
На щастя, після попередніх спалахів коронавірусів SARS та MERS були запроваджені міжнародні системи заходів. Всесвітня медична спільнота сподівається, що уроки, винесені після попередніх спалахів коронавірусу, зроблять нинішній та ймовірні майбутні інциденти менш небезпечними. Окрім профілактики, важливими є також дії влади Китаю та інших країн, щодо інфікованих людей.
Чому цей тип вірусу може бути таким небезпечним?
Вважають, що штами, які спричинили SARS, MERS та нинішній спалах, виникли не у людей, а у тварин. Хоча багато тварин переносять небезпечні віруси, вони, як правило, не передаються людям – на наше щастя. “У більшості випадків існує видовий бар’єр, який вірус не може подолати”, – говорить професор Ендрю Істон зі Школи медико-біологічних наук Ворикського університету. Небезпека починається з незвичної мутації.
Так відбувається тому, що коли коронавірус «стрибає» від тварин до людини, наша імунна система ніколи раніше не стикалася із цим штамом, тож ми можемо бути дуже вразливими. Те саме відбувається, коли між різними видами мігрують віруси грипу. Вважають, що найгірший спалах грипу (1918-1919 рр.), від якого загинули до 50 мільйонів людей, спричинив вірус, який перейшов до людини від птахів.
Немає жодних ознак того, що цей коронавірус буде таким же смертоносним, але історія попередніх серйозних спалахів, викликає серйозне занепокоєння медичної спільноти.
Як швидко поширюються коронавіруси ?
Мутація вірусу дозволяє йому поширюватися від людини до людини, тобто він розповсюджуватиметься набагато ширше ніж хотілося б людству. Саме це відбулося під час нинішнього спалаху в Китаї. Однак те, наскільки легко він передається, наразі остаточно не підтверджено.
Що можна зробити після початку спалаху коронавірусу?
Погані новини полягають у тому, що ліки часто не є вирішенням проблеми. “Дієвих противірусних препаратів дуже мало”, – попереджає професор Істон.
“Базова гігієна – дуже корисна. Вона захищає від найрізноманітніших речей, і наразі це, мабуть, єдина наявна зброя, бо в найближчому майбутньому розраховувати на ліки від цього вірусу не варто”, – каже професор.
Симптоми коронавирусу?
Досідження Народної лікарні Уханського університету доводять, що кашель не є головним симптомом пневмонії, яку викликає новий короновірус. На початковій стадії захворюання може протікати взагалі без лихоманки та кашлю. Зокрема, деякі люди, що заразилися, скаржилися на діарею, головний біль, блювоту, «незручності» у зоні грудей, загальну слабкість та коньюктивіт.
Чи готова Україна, у разі потреби, протистояти китайському коронавірусу?
Нині в Україні не зафіксовано жодного випадку захворювання новим коронавірусом
Заступник міністра охорони здоров’я Дмитро Коваль заявив, що «Україна готова у разі потреби зустріти китайський коронавірус». Він розповів, як розпізнають, діагностують та лікують хворобу.
Заступник голови МОЗ наголосив, що початок хвороби такий самий, як під час ГВРІ, тому важливо не зволікати, а одразу звертатись до сімейного лікаря.
– До кожного сімейного лікаря в Україні мають бути доведені інструкції, які розіслало МОЗ до обласних департаментів охорони здоров’я.
Спочатку зразки хворого відправляють в обласний лабораторний центр – там відбувається тестування на сім збудників, зокрема і коронавіруси, які існують в Україні вже давно і не призводять до негативних наслідків. Сьогодні кожна область оснащена такими центрами.
– Якщо їх результатів недостатньо, далі зразки поїдуть в одну з двох верифікованих лабораторій Києва, де всі тести перероблюватимуть ще раз. А вже потім Україна висилає матеріали у Роттердам, Німеччину на уточнювальні обстеження.
Загалом, за словами Коваля, на перевірку йде до п’яти днів, але вже наприкінці цього тижня або на початку наступного в Україні мають з’явитися специфічні лабораторні тести, і діагностика буде швидшою.
«Сьогодні існує симптоматичне лікування коронавірусу – специфічної терапії немає», – наголосив Заступник голови МОЗ. Оскільки вірус новий, вакцину проти нього ще не розробили – на це може піти від кількох місяців до кількох років.
Між тим, в мережі можна натрапити на ось такі оголошення. Бажаючих швидко підзаробити на необізнаності співгромадян, чимало.
Аферисти пропонують купити вакцину від коронавірусу. В описі зазначено, що країною-виробником є Ізраїль, а її ціна становить 2 500 гривень. “Розроблено дану протиотруту в Ізраїлі кращими фахівцями своєї справи”, – йдеться у повідомленні.
Тим часом, у Китаї «Проробляють усі ймовірні варіанти допомоги співгромадянам, що перебувають у містах провінції Хубей, й відносно яких застосовані карантинні обмеження. У випадку надзвичайної ситуації українцям радять телефонувати на «гарячу лінію» посольства: +86 137 1 230 647, emb_cn@mfa.gov.ua