Сьомий рік йде війна на Донбасі. Сьомий рік країна втрачає своїх Героїв. Досі сприйняття війни нашим суспільством неоднозначне. Хтось удає що війна десь далеко, що його це не стосується. Для таких війна ефемерність, полуденне марево. Для інших є розуміння, що у війні на Донбасі постає питання самого існування держави, а «нульова ліня» є не тільки поділом на «наших» і «ворогів», вона зараз нівелює можливість знищення цілої нації, дає можливість українцям довести своє право на законне, історичне існування.
Якби довелося сьогодні писати епос, то «нульова лінія» цілком би могла бути тим грецьким Стіксом, що віддаляє світло від мороку. Для третіх, безпосередніх учасників подій на Сході, війна стала лінією розлому життя на «до» і «після». Їх війна не відпустила і вже не відпустить зі своїх обіймів. Вони її переживають щодня. Для них єдина можливість хоч трошки загасити біль це – поділитись з нами своїм переживаннями, спогадами, відчуттями. І вони це роблять. Доносять через сторінки книг. Роблять для того, аби забутися і водночас нічого не забути.
Тож представляємо на увагу читача короткий список з 10 різножанрових книг про війну на Сході України. Автори цих творів є або безпосередніми учасниками воєнних подій, або глибокими співтворцями художнього віддзеркалення війни.
Автор: Любов Якимчук
Львів, Видавництво Старого Лева, 2015.
«Абрикос Донбасу» – книга віршів, не лише про війну на Донбасі, але й про пекучу реальність життя на окупованих територіях. Сама авторка пише про збірку: «Про війну вірші можуть бути лише голі, як дроти без ізоляції, дуже прості та без надмірних кучерявостей, але із чіткими деталями. Ці вірші мають бути як злочин, про який соромно згадувати, вони – як ці щоденні вбивства без прикрас, неприємні болючі вірші – як допити заручників, яким ставлять банки на живіт, яких ґвалтують, у яких стріляють. Вірші, як мешканці в окупованих містах, яким нема куди втікати і яких ніхто не рятує від перманентної загрози їхньому життю. Про війну – криваві та смердючі вірші».
Автор: Сергій Жадан
Чернівці, Meridian Czernowitz, 2017.
Січень 2015 року. Донбас. Паша, вчитель однієї зі шкіл, спостерігає, як лінія фронту неухильно наближається до його дому. Стається так, що він змушений цю лінію перетнути. Щоби потім повернутися назад. І для цього йому щонайменше потрібно визначитися, на чиєму боці його дім
«Інтернат» – глибокий і захопливий роман, який відбив авторське бачення життя в зоні АТО, його драму проблеми вибору та самоідентичності, національної психології та патріотизму, радикальних поглядів і ліберальної байдужості.
Автор: Костянтин Чабала
Київ, ДІПА, 2017.
Ця книжка, пише автор, – про війну і про людей, які стикнулися з війною. Про те, що було і що могло би бути. Ви можете впізнати себе, або когось із друзів серед героїв «Вовче», чи одного з оповідань, які входять до книги. І ніколи не можна напевно сказати: чи цей конкретний шматок вигаданий, чи записаний з чийогось «тут і зараз». Бо війна — вона дуже різноманітна й різнопланова. Все що можна, то спробувати зафіксувати якісь миттєвості.
У повісті «Вовче» оповідається декілька епізодів з життя однієї з позицій. Ви зможете опинитися у шкурі Вовка, і від його імені дружити, служити, воювати. Познайомитеся з невгамовним Жорою, дізнаєтеся про чоловіка Олі, прочитаєте вірші Жені і багато іншого.
Автор Віталій Запека
Житомир, Бук-Друк, 2019.
«Цуцик» антивоєнний роман – явище у вітчизняній літературі. Написаний безумовним учасником війни на Сході України (автор три роки був на війні (добровольцем у складі батальйону спецпризначення «Полтава»). Роман про війну, але водночас і про місце в ній людяності, про біль і радощі людського життя. На сторінках роману – історія життя батальйону, де служив сам автор, та історія людей, з якими зустрівся на війні. Ця книга написана на основі реальних подій, але особливістю авторського прийому в тому, що розповідь ведеться від третьої особи — маленької собачки, яка народилось під час війни, росте та пізнає світ з усіма його небезпеками та принадами.
Книга представлена на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Автор Мартін Брест
Київ, ДІПА, 2017.
Ця книга написана про війну на сході України безпосереднім її учасником, жителем Донецької області, сержантом спочатку 41омпб, а потім 72-й ОМБр Збройних Сил України, бійцем з позивним «Мартін Брест». Автор розповідає про те, через що йому довелося пройти за дев’ять місяців життя на передовій, розповідає чесно, зло, іронічно, смішно і відверто.
Автор Олаф Клеменсен
Київ, Люта справа, 2015.
Книга Олафа Клеменсена «Літо-АТО» — містично пережиті та поетично трансформовані у вигляді прозових мініатюр події, які відбувались під час боротьби українців та всього, що їх оточує, за свободу на Майдані, в зоні АТО та в зовсім інші історичні періоди, наприклад, коли на цю землю прийшли шотландці.
Це чи то хронічки певного проміжку часу, чи то глибоке занурення у світ внутрішніх образів. Автор створює власну міфологію, дуже тонку та інтимну, і водночас відображує непрості реалії українського сьогодення. Колір і простір, час та емоції переплітаються у розповідях Олафа Клеменсена і утворюють монументальне полотно із фігурками людей, птахів, дощу, вітру і навіть військової техніки. Це своєрідний щоденник, сповнений любові та болю, замріяності та напруження, різкий і водночас ліричний.
Книга буде цікава тим, хто замислюється над подіями в Україні та осмисленням їхнього сприйняття.
Автор Богдан Жолдак
Київ, А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2015.
Кіноповість «УКРИ» відомого українського письменника, драматурга та кіносценариста Богдана Жолдака — це бойова проза про сучасне АТО. Текст складено з новел, об’єднаних у цілісний твір кількома спільними героями та загальною темою. Герої книжки – сучасні українці, подібно до героїв «Енеїди», відчайдушно жартують зі смертю, захищаючи свою землю і честь. Вони винахідливі, креативні та везучі: їм вдається втекти з полону, переодягненими потрапити в стан ворога та захопити полоненого чи рогаткою вдало воювати з авіацією. Вороги ж навпаки переважно виявляються недалекими.
Автор: Гаська Шиян
Харків, Фабула, 2019
Нова, допрацьована автором, редакція роману.
27-річна Марта із покоління солом’яних сиріт — понуре дитинство у маленькому містечку, мама, яка покинула сім’ю заради заробітків в Італії. Але це лише стало поштовхом до того, щоб зробити успішну кар’єру ейчара в айті-галузі. Марта щиро насолоджується комфортом та добробутом, який створює для себе і для свого бойфренда Макса, і намагається триматися осторонь політичних новин. Аж ось в один момент її затишний світ перевертається догори ногами. Макс бере повістку в армію. Марта намагається відповідати суспільним очікуванням і прийняти такий крок, але внутрішній конфлікт і образа за те, що він не залишився з нею, не дають їй спокою. Їй здається, що це дуже хибний спосіб довести свою маскулінність, і це відчуття загострюється із наростанням сексуальної фрустрації.
Автор: Дзвінка Торохтушко
Київ, Алатон, 2019.
Поетична збірка Любов Буряк. Бурак, активна діячка волонтерського руху. Чоловік Любові Бурак — військовий капелан, а два її сини служили на Сході України.
Ви можете кохатися в поезії чи взагалі не любити вірші й ніколи навіть не спробувати скласти жодної рими. Але коли душа болить, радіє, співає або рве струни, вона чомусь говорить саме віршами. Вголос чи виключно відчуттєво. Неусвідомлено й відрухово чи ретельно добираючи слова. Тому просто розгорніть книжку «Молитва» на будь-якій сторінці й перебіжіться очима по рядках.
Автор: Василь Шкляр
Харків, Клуб сімейного дозвілля, 2018.
Автор пропонує поглянути на війну на Сході України бійцем «Азову» з позивним «Художник». Письменник познайомився з прототипом свого героя в Кривому Розі. Тоді Сашко допоміг йому зорганізувати презентацію книги в місцевому театрі. Згодом Василь Шкляр зустрів хлопця на Майдані, а пізніше дізнався, що той став добровольцем на Донбасі.
Хто і навіщо затягує криваву драму? Чому гинуть найкращі? Чому місцеві вважають своїх визволителів ворогами? Яким наш герой бачить майбутнє Вітчизни? Глибока, сповнена смутку, болю й надії оповідь хлопця, якого честь і сумління змусили взяти до рук зброю.