Які історичні пам’ятки в Україні потребують реставрації?
Палац Терещенка
Розташовується в селищі Червоне Житомирської області. Палац був побудований початку у 1851 році у стилі неоготики графом Адольфом Грохольським. Після його смерті палац належав дружині графа Ванзі, яка згодом переїхала за кордон та продала маєток Миколі Артемовичу Терещенку. У 1917 році в палаці розмістили дитячий інтернат і ПТУ. У листопаді 2000 року в палаці сталася пожежа, яка знищила усі меблі. На початок 2012 року від палацу залишилися лише залишки вежі та фасадна стіна, парк перебуває у занедбаному стані.
Палац Сангушків
Локація розташовується він в місті Ізяслав Хмельницької області. Був побудований у 1754 —1770 роках в стилі бароко для Барбари Санґушкової і функціонував як князівська резиденція. У XIX в палаці розміщувалися казарми Російської імператорської армії. З того часу історичний ансамбль почав занепадати. За часів незалежності України його не реставрували, саме тому палац стоїть в руїнах
Палац фон-дер Остен-Сакенів
Палац розташований на межі селища Немішаєве та села Мироцьке Київської області. Маєток був заснований у 1805 році і подарований графу Карлу Сакену. Після смерті останнього маєток перейшов до Івана фон-дер Остен-Сакена. Згодом став належати Карлу Остен-Сакену який вдався до розбудови маєтку. У листопаді 2000 року в палаці сталася пожежа. Зараз від палацу залишилися лише залишки вежі та фасадна стіна, парк перебуває у занедбаному стані.
Палац Ланге
Знаходиться в селі Нападіївка Липовецького району Вінницької області. Побудований в кінці 18 століття в стилі класицизм. Першим власником палацу був Валеріан Прилуцький. Після його смерті маєток став належати його сину. Згодом був викуплений відомим данським поетом, дипломатом, перекладачем і науковцем Тором Ланге (1851–1915). В радянські часи палац був школою. Нині палац у занедбаному стані.
Замок/палац Даховських
Локація об’єкту – село Леськове Черкаської області. Був побудований в середині 19 століття у стилі неоготики. Збудований на зразок замку, Казимиром Даховським на місці давньої резиденції його діда також Казимира Даховського. У червні 2013 року палац отримав статус історико-культурного заповідника державного значення, хоча перебуває на території військової частини і доступ туди обмежений. Стан палацу – аварійний.
Палац Муравйових-Апостолів
Палац стоїть в селі Хомутець Полтавської області. Побудований наприкінці 18 століття у стилі бароко, з елементами класицизму дипломатом Іваном Муравйовим-Апостоловим. У радянські часи у приміщеннях палацу розміщувався зоотехнікум. Зараз палац стоїть пусткою, ніяк не використовується, опалення вимкнено і тому він поступово руйнується.
Червоногродський замок
Розташований поблизу села Ниркова Заліщицького району Тернопільської області, на місці зникло міста Червоногород. Дерев’яний замок збудований руськими князями. У 1241 р. його знищили монголо-татари. У 17 столітті починається розбудова кам’яних мурів і башт замку. Під час Першої світової війни палац зазнав значних руйнувань, і його більше не відбудовували. У квітні 2013 pоку половина однієї з веж обвалилася.
Бродівській замок
Розташований у місті Броди Львівської області. Фортифікаційна споруда яка розбудовувалась протягом XVII—XVIII століття. Перша письмова згадка про існування та локалізацію замку у Бродах датується, 5 лютого 1588 року. Другий етап розбудови замку відбувалась при великого коронного гетьмана Речі Посполитої Станіслава Конєцпольського за проектом французького інженера Гійома Левассера де Боплана. За Радянських часів на території замку розміщувалась військова частина. Наразі потребує негайної реставрації і відновлення.
Палац Попова
Розташований у Запорізькій області, нині Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова». Землі на яких згодом звівся маєток належали генералу Попову Василю Степановичу. Будівництво палацу розпочав онук генерала – Василь Павлович Попов у 2-й половині XIX ст. Будівництво розпочалося у 1864 році і тривало 20 років – до 1884 року. Проте, встановити автора проекту та і не вдалося. Маєток Попових став найбільшим серед садиб Східної України. Садиба зазнала руйнувань вже відразу після Жовтневої революції. За часів Радянської влади на території садиби розміщувався «культурний центр», а потім – інтернат для психічного хворих дітей. Наразі історичний об’єкт потребує фінансування збоку держави.
Між іншим: до 500-ліття Чорткова, що на Тернопільщині, міська рада планує реалізувати проект реконструкції старовинного Чортківського замку. Про це повідомляє пресслужба Чортківської міськради.
Як повідомив директор заповідника “Замки Тернопілля” Анатолій Маціпура у планах провести детальні розкопки всієї території замку, адже, за різними джерелами, тут є чимало цікавих речей. Необхідно відновити дві вежі та дах над палацом. Після реконструкції у приміщеннях замку можуть зробити мистецьку галерею для виставок робіт художників, музейні експозиції, які стосуються історії самого замку, туристичне арткафе, сувенірні магазини та чимало цікавого.
Прагнення місцевої влади відновити старовинний замок викликають лише позитив емоції і віру в те, що план дійсно втілиться у життя. А також влада і в інших куточках України буде звертати увагу та пам’ятки архітектури й відбудовуватиме об’єкти які так давно потребують реконструкції.